Android Telefonlarda NFC Özelliğini Açma

Akıllı telefonlar sahip oldukları özellikler ile hayatınıza büyük kolaylıklar getiriyorlar. Bunun yanında kullandığımız cihazların tüm özelliklerini biliyor muyuz? Ya da bu özellikleri nasıl değerlendirebiliriz konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz? Bu sorulara kesinlikle evet şeklinde cevap verilmesi çoğunlukla mümkün değildir. Android telefonlarda bulunan NFC özelliği de adı çok duyulan ama özellikleri çok fazla bilinmeyen özellikler arasında yer alır. Android telefonlarda NFC özelliğini açma ve kullanma konusunda merak ettiğiniz detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Android Telefonlarda NFC Özelliğini Açma

Vereceğimiz bilgilerle telefonunuzda bulunan NFC özelliği ile pek çok işleminizi pratik olarak yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Vereceğimiz bilgilerle NFC özelliğini telefonda kolayca aktif yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda NFC Özelliği Nedir?

İngilizce Near Field Communication kavramının kısaltması olan NFC Türkçede Yakın Alan İletişimi anlamına gelmektedir. Android telefonlarda kullanılan NFC özelliği nedir konusu henüz yeni gündeme gelmiş gibi görünse de aslında 2010’lu yıllardan bu yana kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji aslında günlük hayatta pek çok insan tarafından kredi ve banka kartlarında bulunan temassız ödeme özelliği ile kullanılan özellik ile benzerlik gösteriyor. Ayrıca bluetooth teknolojisi de NFC ile benzer bir özellik ile uzun zamandır telefonlarda bulunuyor. NFC, Bluetooth teknolojisinden herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duyulmaması özelliği ile ayrılır.

NFC özelliği ile iki telefon arasından veri aktarımı yapılması mümkün oluyor. Bu aktarımın son derece hızlı şekilde yapılması ile zamandan kazanılır. Kredi kartlarında kullanılan temassız ödeme özelliğinde kart ve ödemeyi kabul eden pos cihazı aktif olarak çalışmalıdır. NFC özelliğinde ise aktarımı yapacak cihaz aktif olurken aktarımın yapılacağı cihazın ise pasif olması gerekir. NFC ile iki cihaz aktarım yaparken aralarında mesafe olmaması hatta neredeyse birbirine değmesi gerekir. Bu özelliğin cihazınızda bulunması size pek çok konuda kolaylık sunar.

NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

NFC özelliği nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi olmak hayatınıza çok önemli kolaylıklar getirecektir. Bu özelliği kullanmak için öncelikle cihazınızı kontrol etmeniz gerekir. Cihazınızda bu özelliğin olup olmadığını ayarlar bölümünden rahatça görebilirsiniz.

Telefonunuzda bu özellik yoksa ve sunduğu kolaylıklardan yararlanmak istiyorsanız NFC özelliği olan bir telefon alabilirsiniz. Yeni bir telefon alıyorsanız ve sunduğu kolaylıklardan yararlanmak istiyorsanız bu özelliğin olmasına dikkat etmelisiniz.

NFC özelliğini telefonunuzda açmanın ardından kartlarınızı tanımlamanız gerekiyor. Tanımladığınız kartlarınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliğe sahip olan arkadaşlarınızın cihazları olduğunda ise dosya aktarımı sırasında internet, kablo gibi bağlantılara ihtiyaç duymazsınız. Sadece cihazınızın şarjının olması yeterli oluyor.

NFC Özelliğini Kullanmak Güvenilir mi?

Hayatımızı kolaylaştıran NFC özelliğini kullanmak güvenilir mi merak edilen konular arasında yer alır. Günümüzde teknoloji kullanılarak dolandırıcılık yapılmasının yaygınlaşmasından dolayı bu özelliği kullanmaya karşı ön yargı ile yaklaşılabiliyor. Bu özellik ile kredi kartınızı telefonunuza tanıtabiliyor ve ödemeler sırasında kredi kartınızın yanınızda olma zorunluluğundan kurtulabiliyorsunuz. Temassız ödeme için telefonu kullanmak istediğinizde güvenli olduğunu görebiliyorsunuz. NFC güvenliği kriptografik kart işlemi kullanıyor olması ile telefona tanıtılan kart her ödemede yeni bir kimlik doğrulama ister. Bu sayede ödemelerin güvenliği sağlanır.

NFC özelliğinin kullanımını güvenli yapan noktalar arasında veri aktarımının en fazla 4 cm mesafeden yapılması bulunuyor. Bunun için telefonunuzdan ödemelerinizi güvenle yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda cihazınızda bulunan NFC özelliğini istediğiniz an açabilir ve kapatabilirsiniz. Bu sayede kalabalık ortamlarda bu özelliği kapatarak güvenliği maksimum seviyede sağlayabilirsiniz.

NFC Özelliğini Kullanmak Güvenilir mi?

Telefonunuzu kaybetmeniz durumunda, NFC özelliğini kullanıyor olmanız halinde bilgilerinizin çalınmaması için kartın bağlı olduğu bankayı arayarak bu özelliği kapatmasını isteyebilirsiniz. Telefonu bulduğunuzda ya da yeni telefon aldığınızda tekrar NFC özelliğini aktif yaparak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Android Cihazlarda NFC Özelliği Nasıl Açılır?

Telefon markaları sürekli olarak yeni modeller geliştirmeye devam ediyorlar. Her ne kadar NFC uzun yıllardır kullanılan bir teknoloji olsa da bütün akıllı telefon modellerinde olmayabiliyor. Bundan dolayı NFC özelliğini açmak için cihazınızda bu özelliğin olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Android cihazlarda NFC özelliği nasıl açılır konusunda bilginiz yoksa vereceğimiz bilgilerden yararlanarak rahatça açabilirsiniz:

 • Telefonunuzun ayarlar bölümüne girin
 • Ayarlar bölümünden bağlantı tercihleri ya da diğer bağlantılar seçeneklerinden birinin olduğunu görebilirsiniz
 • Telefonunuzda hangi seçenek varsa üzerine tıklayarak NFC özelliğini açabilirsiniz

Telefonunuzdaki NFC Özelliğini Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Pek çok işlemi hızla ve güvenle yapmanızı sağlayacak olan NFC özelliği hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Yanınızda pek çok kartı bulundurmanıza gerek bulunmuyor. Bu sayede yanınıza pek çok kartı almadan dışarı çıkabiliyorsunuz. NFC ile yapılabilecek işlemler oldukça fazla ve bunların hepsini öğrendiğiniz takdirde siz de kullanmaya başlayabilir ve hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını görebilirsiniz. NFC özelliği nerelerde kullanılır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

 • Kredi ve banka kartlarınızı telefona tanımlayabilir ve kartlarınız yanınızda olmadan ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka ve kredi kartlarının yanı sıra günümüzde sanal kartların da kullanımı yaygınlaşmıştır. Sizin de sanal kartınız varsa bunu cihazınıza tanımlayarak ödemelerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.
 • Ulaşım kartlarınızı NFC özelliği ile cihazınıza kaydederek ulaşım sırasında kart yerine telefonu kullanabilirsiniz. Her kentin kendine ait ulaşım kartları bulunur bu kartlar ile otobüs, tren, dolmuş gibi toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmak mümkün olur. Toplu taşıma araçlarına binerken kullandığınız ulaşım kartını cihazınıza yükledikten sonra içinde para yükleme ve araçlara binme sırasında büyük kolaylık yaşarsınız.
 • Google Play gibi uygulamalardan alışveriş yaparken Android telefonunuzda bulunan NFC özelliğini kullanabilirsiniz. Google Play üzerinden satışı yapılan oyunları, çeşitli ücretli uygulamaları almak için kredi kartı bilgilerinizi girmenize gerek olmadan ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bazı etkinlikler için aldığınız biletleri telefona ekleyebilir ve biletiniz yanınızda olmadan etkinliğe girebilirsiniz. NFC kullanmanın yaygınlaşması ile birlikte bazı etkinliklerin biletleri elektronik olarak tanımlanmaya başlandı. Siz de bu elektronik bileti cihazınıza tanımlayarak bileti kaybetme ya da cihazınızdan bilgilerin silinmesi gibi sorunlar yaşamadan etkinliğe katılabilirsiniz.
 • Kartlı giriş sistemi olan ofis, fabrika gibi iş yerlerinde kartınızı cihazınıza tanımlayabilir ve girişleri bu şekilde yapabilirsiniz. Banka kartları, kredi kartları, çeşitli abonelik ve giriş kartları ile cüzdanlar oldukça kalabalık oluyor. Temassız özelliği açık olan kartları NFC ile cihazınıza tanımlayarak cüzdanınızda bulunan kartların sayısını azaltabilirsiniz. Giriş kartını unuttuğunuz için ofise girme konusunda sıkıntı yaşamanın önüne geçebilirsiniz.
 • İki cihaz arasında fotoğraf, dosya telefon numarası gibi verileri paylaşabilirsiniz. Günümüzde telefonlar bilgisayar, fotoğraf makinesi gibi kullanılıyor. Küçük bir ofis gibi kullanılan telefonlarda pek çok iş dosyası olabiliyor. Telefonunuzda bulunan dosyaları pratik şekilde NFC ile çalışma arkadaşınızın telefonuna gönderebilirsiniz. Telefonunuzda bulunan fotoğrafları arkadaşlarınıza internet ve bluetooth gibi bağlantılara ihtiyaç duymadan gönderebilirsiniz. Bu özellik ile fotoğraf gönderme işlemini NFC ile hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. NFC ile özellikle çok sayıda fotoğrafı tek bir defada hızla gönderebilirsiniz.
 • Telefonunuzda bulunan uygulamayı başka bir cihazla paylaşabilir ve diğer cihaza hızla yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda başka bir cihazdaki uygulamayı da kendi cihazınıza hızla yükleyebilirsiniz. Günümüzde pek çok işlemi yapmak için telefonlara uygulama yüklenmesi gerekir. Yüklediğiniz uygulamaları arkadaşlarınız beğenebilir ya da arkadaşınızın telefonunda bulunan uygulamaları siz de kendi cihazınıza yüklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda uygulamayı bulmak ve indirmek için uzun zaman ayırmanıza gerek bulunmuyor. NFC ile telefonlar arasında uygulama paylaşımını pratik şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz
 • Konum paylaşabilirsiniz yolculuklar sırasında sürücünün cihazında bulunan konumu alarak onun yola konsantre olmasını sağlamak adına kullanılabilir.

NFC Özelliğinden Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Açılır?

NFC Özelliğinden Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Açılır?

Telefonunuzda bulunan NFC özelliğini açmak size pek çok işlemi kolay olarak yapma imkanı sunar. NFC özelliğini telefon sahipleri en fazla temassız ödemelerde kullanmak üzere açarlar. Bu özelliği kullanmak için sadece NFC özelliğini açmanız yeterli olmaz. Aynı zamanda temassız ödeme özelliğini de açmanız gerekir.

Ayarlar bölümünden NFC özelliğini açmanın ardından temassız ödemeler ardından ödeme varsayılan özelliğine tıklamalısınız. Ardından istediğiniz ödeme yöntemini seçin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise ekleyeceğiniz kartın temassız özelliğinin olması gerektiğidir. NFC ile yapabileceğiniz işlemler arasında havale, eft göndermek bulunuyor. Para transferi yapmak için çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

NFC Özelliği Nasıl Kapatılır?

NFC özelliğini kullanmak büyük kolaylıklar sunsa da yoğun olarak kullanmak cihazın şarjının hızla bitmesine neden olabilir. Telefonunuzu çok yoğun kullanıyor ve gün içinde telefonu sık sık şarj etme imkanı bulamıyorsanız NFC özelliğini kapatabilirsiniz. Bu işlemi özelliği açma sırasında olduğu gibi kolayca yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta NFC özelliğini kapatmanız halinde ona bağlı diğer özelliklerinde kapanacak olmasıdır. NFC özelliği nasıl kapatılır sorusuna şu adımları takip ederek şeklinde cevap verebiliriz:

 • Telefonunuzda ayarlar kısmına girin
 • Ayarlar bölümünden bağlı cihazlar, bağlantı tercihleri seçeneklerinin üzerine tıklayın
 • NFC kullan seçeneğinin üzerine tıklayarak kapatın
 • Ödeme seçeneğini de iptal etmek için ödeme uygulamalarına girerek onları da kapatabilirsiniz
NFC Özelliği Nasıl Kapatılır?

NFC Özelliği Telefonun Şarjının Azalmasına Neden Olur mu?

NFC özelliğini cihazınızda açmanın sonrasında cihazın şarjının daha kısa sürede bittiğini görebilirsiniz. Aslında NFC ile işlem yapmadığınız takdirde bu özellik cihazın şarjının bitmesine neden olmaz. Eğer cihazın şarjı kısa sürede bitiyorsa bunun NFC özelliği nedeniyle olup olmadığını anlamak için basit birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz.

Telefonunuzun kılıfında kredi kartı, banka kartı, ulaşım kartı gibi kartlar varsa çıkartın. Telefonunuz ile temassız ödeme özelliği olan kartlarınızı aynı cebinizde ya da çantanızda çok yakın tutmayın. Çünkü kartlar yakındaysa cihaz sürekli olarak işlem yapmaya çalışacaktır. Bu durumda da cihazın şarjının bitmesine neden olacaktır. Telefonu temassız kartlarınız ile çok yakında tutmadığınız takdirde şarjınızın uzun süre dayandığını görebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzun modeli için üretilmiş olan kılıfları kullanmanız gereksiz olarak NFC tarafından işlem yapılmaya çalışılmasının önüne geçecektir.

Telefona NFC Özelliği Eklenir mi?

NFC özelliğinin sunduğu kolaylıkların fark edilmesi ile birlikte kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. NFC özelliği olan telefonlar gösterilen ilgiden dolayı her marka bu özelliğe sahip modeller üretiyorlar. 2010’lu yıllardan bu yana kullanılıyor olsa da her modelde olmadığı görülür. Bu özelliğin olmasını istediğiniz takdirde cihazı almadan önce özellikleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Bunun yanında cihazında NFC özelliği olmayan kişiler ise telefona NFC özelliği eklenir mi araştırıyorlar.

Size bu konuda olumlu bir cevap vermek ise maalesef mümkün olmuyor. Telefonda bu özellik olmadığı takdirde ekleyemez ve kullanamazsınız. Bu özelliği kullanmak için telefonun modelini değiştirmeniz gerekir. NFC özelliği sunduğu kolaylıklar ile hayatınızı kolaylaştıracaktır. Hemen cihazınızın ayarlar bölümünü açarak bu özellik var mı öğrenebilirsiniz. NFC özelliğinin olması halinde aktif yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın