Smart Switch Programı Rehberi

Smart Switch programı teknolojinin getirdiği önemli kolaylıklar arasında yer alıyor. Günümüz insanının en kıymetli varlıkları arasında zaman yer alır. Bundan dolayı da bütün işlemlerin daha hızlı yapılması ve zamandan tasarruf yapılabilmesi için çeşitli programlar geliştirilmeye devam ediliyor. Smart Switch programı da veri aktarımının hızlı ve çaba gerektirmeden yapılmasını sağlaması ile beklentileri karşılamayı başarıyor.

Bu yazımızı sizlere Smart Switch rehberi olarak sunuyoruz. Yazımızın içinde Smart Switch nedir, nasıl kullanılır, özellikleri nedir gibi konularda detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Ardından programı rahatça kullanarak verilerinizi istediğiniz farkı bir cihaza aktarmanın kolaylığını yaşamaya başlayabilirsiniz. Smart Switch verilerin yeni cihaza kolayca aktarılmasını sağlamanın yanında ayrıca yedekleme imkanı da sunar. Böylece bir cihazdan silinmesi halinde kaybolması sorununun önüne geçer.

Smart Switch Programı Rehberi

Smart Switch Nedir?

Yeni bir telefon aldığınızda ayarlar kısmında Smart Switch özelliği olduğunu görebilirsiniz. Almış olduğunuz cihazı maksimum verimle kullanmak için bütün özelliklerine hakim olmayı bilmelisiniz. Smart Switch cihazda bulunan verilerin diğer cihaza aktarılmasını sağlayan programdır. Kablolu bağlantıya ihtiyaç duymadan veri aktarımı hızla yapılır ve artık verilerin yeni cihazdan kullanılması mümkün olur.

Smart Switch nedir incelendiğinde bu programın telefonlar ve bilgisayarlar için hazırlanmış iki farklı versiyonu bulunuyor. Yeni model telefonlarda ve bilgisayarlarda yüklü olarak cihazı alabiliyorsunuz. Eski model cihazlara ise Smart Switch indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir cihazda bulunan verilerin tümünü ya da istediğiniz kadarını farklı cihaza aktarabilirsiniz. Veri aktarımını yeni cihazınıza ya da PC’ye yapabilirsiniz. Ayrıca Smart Switch ile telefon ve bilgisayarı senkronize ederek telefon yakınınızda olmadığı anlarda da telefon rehberi, takvim gibi telefonda bulunan daha pek çok özelliğe erişerek kullanabilirsiniz.

Smart Switch ile Ne Yapılır?

Smart Switch ile Ne Yapılır?

Smart Switch nedir başlığı altında da belirttiğimiz gibi bu program ile iki cihaz arasında veri aktarımı yapılması mümkün oluyor. Hepimiz zaman zaman telefonumuzu ya da bilgisayarımızı yenileme ihtiyacı duyuyoruz. Cihazın yenilenmesi sırasında ise en büyük sorun eski telefondan verilerin yeni cihaza aktarılması oluyor. Eski telefonda bulunan verilerin birçoğu yeni cihaza aktarılamadığından kaybolma riski ortaya çıkıyordu. Şimdi ise Smart Switch ile ne yapılır diye bakıldığında yeni cihaza aktarılması ve kaybolmasının önüne geçilmesi mümkün oluyor. Bu program ile neler yapılır sorusuna da şu şekilde cevap vermek mümkün:

 • Fotoğraflar, videolar aktarılabilir.
 • Telefon rehberi, mesajlar görüntülenebilir.
 • Arama kaydınızı da yeni telefona aktarabilir, bu sayede rehberinize kaydetmediğiniz ama size gerekli olan numaralara da ulaşabilirsiniz
 • WhatsApp ve telefonda bulunan diğer bütün uygulamalar içlerindeki veriler silinmeden aktarılabilir
 • Telefona güncelleştirme yüklenebiliyor
 • Cihaz ayarları yapılabilir
 • Takvim etkinlikleri, notlar alınabilir
 • Müzik listelerinizi aktarabilir ve yeni cihazınızdan da listenize ulaşabilirsiniz
 • Alarmlarınız aktarılır ve yeni cihazınızda tekrar alarm kurmak ve günlerini belirlemek için zaman kaybı yaşamazsınız
 • Word, Excel dosyaları, tablolarla işlem yapılabilir
 • Eposta adresiniz gönderilen ve size gelen mailler görüntülenebilir
 • İnternet bağlantısı aktarılır ve her zaman kullandığınız Wi-Fi bağlantısının şifresini girmenize gerek olmadan telefonunuz ile internete anında bağlanarak kullanabilirsiniz
 • Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınız yeni cihaza taşınır. Siz de sadece cihazın ekranında bulunan kısa yolun üzerine tıklayarak sosyal medya hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz
 • Telefonda konum bilgisini açık olarak kullanıyorsanız yeni cihazınızdan da konum bilgisi kaydı yapılır ve bu şekilde konumu açmanıza ve paylaşmanıza da gerek olmaz.

Smart Switch Hangi Cihazlar Arasında Aktarım Yapıyor?

Samsung firmasının geliştirdiği Samsung Smart Switch Mobile ile artık telefonunuzda olan verileri aktarmak için zaman kaybı yaşamanıza gerek kalmıyor. Bu programı kullandığınız takdirde dakikalar içinde bütün kişisel verileriniz, uygulamalarınız yeni cihaza aktarılıyor. Üstelik eski cihazda olan veriler de silinmediğinden yedekleme işlemi de yapılmış oluyor. Dilerseniz yedekleme için telefonu bilgisayara bağlayabilir ve bilgisayarınıza da verilerinizi aktarabilirsiniz. Samsung Smart Switch ile verilerinizi gönderebileceğiniz ve ondan veri alabileceğiniz cihazlar arasında şunlar yer alır:

 • IOS işletim sistemi olan cihazlar: 5.0 ve üzeri işletim sistemine sahip cihazlar
 • Windows: Windows 10 ve üzeri işletim yüklü cihazlara aynı zamanda cihazda Microsoft Media Özellik paketi olmalıdır. Bu paket yüklü değilse yüklemeniz gerekir
 • Mac: 10.9 ve üzeri işletim sistemine sahip olan cihazlar
 • Android cihazlar: 4.3 ve üzeri işletim sistemine sahip olan cihazlar

Smart Switch ile Veri Aktarımı Yöntemleri

Smart Switch ile Veri Aktarımı Yöntemleri

Smart Switch kullanıcılarına veri aktarımı yöntemleri olarak üç farklı seçenek sunuyor. Bu şekilde kullanıcılar kendilerine pratik gelen ya da veri aktarımı yapılacak cihazın özelliklerine uygun olan yöntemi seçerek işlemlerini yapabiliyorlar. Smart Switch veri aktarım yöntemleri arasında şunlar yer alıyor:

 • USB kablosu ile veri aktarımı
 • Kablosuz bağlantı ile veri aktarımı
 • Depolama cihazı ile veri aktarımı

Smart Switch Kullanımı

Yeni bir telefon aldığınızda artık kullanmayacağınız telefonda olan verilerin ne kadar çok olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda onları nasıl yeni telefonuma aktaracağım diye düşünmenize gerek bulunmuyor. Telefonun ayarlar kısmından Smart Switch uygulamasını arayın, eğer bu uygulama varsa işiniz çok kolay. Hemen programı başlatarak verileri aktarmaya başlayabilirsiniz. Yeni cihazınızda Smart Switch yoksa da sorun olmadığını bilmelisiniz. Hemen programı indirerek cihazınızdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Smart Switch kullanımı için öncelikle bilmeniz gereken her iki cihazda da programın olması gerektiğidir. Bu konuda gerekli kontrolleri yapmalı ve cihazlardan birinde yoksa hemen indirmelisiniz. Programı indirmenin ardından verileri aktaracağınız telefonların aralarında en fazla 20 santim olacak şekilde birbirlerine yakın durmaları gerekiyor.

Telefonları birbirine yakın konuma getirdikten sonra her ikisinde de Smart Switch uygulamasını açmalısınız. Daha sonra eski cihazdan Android cihaz – Başlat – Bağlan seçeneklerini sırasıyla seçmelisiniz. Bu şekilde eski cihazdaki bütün verilerin yeni cihaza aktarımını başlatmış oluyorsunuz. Artık yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp beklemek. Siz telefona hiç dokunmadan telefon rehberi, fotoğraflar, uygulamalar, sosyal medya hesaplarınız dahil bütün veriler yeni telefona aktarılır. İşlem bittikten sonra yeni telefonu hiç yabancılık çekmeden ve aradığınız bütün verileri bularak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Smart Switch ile veri aktarımı işleminizi sorunsuz yapmak için tüm adımları dikkatle ve eksiksiz yapmalısınız. Aynı zamanda burada dikkat etmeniz gereken her iki cihazın da yeterli şarjlarının olmasıdır. Cihazlardan birinin şarjı %20’nin altında olduğu takdirde işleminiz başarısız olabilir ya da yarım kalır.

Smart Switch ile Bilgisayara Veri Aktarımı

Smart Switch ile Bilgisayara Veri Aktarımı

Samsung Smart Switch kullanarak verilerin bir telefondan diğerine aktarılması pratik hale gelmiştir. Bunun yanında Smart Switch işlevselliğini verilerinizi bir bilgisayara aktarabilmeniz ve bu şekilde yedekleyebilmeniz ile de ortaya koyuyor. Telefonda bulunan bütün verilerinizi bilgisayara hızla aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz. Böylece telefonda bulunan verilerinize dilediğiniz zaman bilgisayar üzerinden de erişmeniz mümkün olur. Smart Switch ile bilgisayara veri aktarımı işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

Verileri bilgisayara aktarma sırasında ihtiyacınız olan şey bir USB kablosu olacaktır. USB kablosu ile telefonu bilgisayara bağlamalısınız. USB kablosu ile telefonu bilgisayara bağlamanın ardından verileri programı kullanarak aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz.

Smart Switch kullanmanın pratik ve işlevsel yönlerinden birisi telefonunu bilgisayarı ile senkronize edebilmesi yer alıyor. Bu sayede takvim, kişiler gibi özellikleri bilgisayarı üzerinden kullanarak değişiklikler yapabiliyor. Bu özelliklerden programı telefonunuzda ve bilgisayarınızda güncelleyerek sorunsuz olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Smart Switch ile Aktaracağınız Verileri Seçme

Smart Switch ile aktaracağınız verileri seçme imkanı da bulabiliyorsunuz. Eski cihazda bulunan ama yeni cihaza gelmesini istemediğiniz dosyalar, veriler olduğunda onları almanıza gerek bulunmuyor. İstemediğiniz dosyaları almayarak ayrıca veri aktarımı süresini de kısaltmanız mümkün oluyor. Çok yüksek miktarda veri içeren cihazınızı yedekleyeceğinizde ya da verileri aktaracağınızda kablo kullanmanız işlemin daha hızlı olarak gerçekleşmesini sağlar. Bu sırada telefonu şarj edemeyeceğinizi unutmamalısınız. Önce yeterli düzeyde şarj etmeli, işlemi ondan sonra başlatmalısınız.

Telefonlardan Smart Switch uygulamasını açarak veri al bölümüne tıklamalısınız. Bu bölüme tıkladığınızda telefonunuzda aktarabileceğiniz bütün veriler seçenekler halinde ekrana gelir. Ekrandaki seçenekler arasından aktarılmasını istemediğiniz veriler olması halinde tek tek işaretleme yapabilirsiniz. Hepsinin aktarılmasını istediğinizde ise tümünü seç bölümüne tıklamanız yeterli olur. Seçimi yaptıktan sonra aktar tuşuna bastığınızda veri aktarımını başlatmış olursunuz.

Smart Switch ile Veri Aktarımı Eski Cihazdan Silinmesine Neden Olur mu?

Teknoloji günümüzde insanlara pek çok kolaylık getiriyor. En fazla kullanılan kolaylık ise fotoğrafların, mesajların, telefon numaralarının ve daha pek çok verinin tek bir yerde toplanabilmesi oluyor. Neredeyse bütün kişisel verilerimizi akıllı telefonlarımızda tutuyor ve çoğu zaman da herhangi bir yere yedeklemiyoruz. Bu ise telefonun kırılması, kaybolması gibi durumlarda içinde bulunan verilerin kaybolması anlamına geliyor. Böyle can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak içinse telefonda bulunan verilerinizi yedeklemeniz yararlı olur.

Smart Switch ile Veri Aktarımı Eski Cihazdan Silinmesine Neden Olur mu?

Smart Switch ile veri aktarımı dendiğinde akıllarda eski cihazdan verilerin silinebileceği gibi bir sonuç oluşuyor. Oysa bu aktarım işlemi aslında bir anlamda yedekleme olarak kabul edilebiliyor. Çünkü eski cihazdan veriler kesinlikle silinmiyor. Zaten Smart Switch programının bu özelliğinden yararlanarak verilerinizi düzenli olarak bilgisayarınıza aktarmanız ve yedeklemeniz de mümkün olur. Böylece telefonun başına bir şey geldiğinde bilgisayardan tüm verilerinize anında ulaşabilirsiniz.

Samsung Smart Switch ile Diğer Marka Telefonlara Veri Aktarılabilir mi?

Samsung Smart Switch veri aktarımı ve yedekleme konusunda geliştirilen en pratik uygulamalar arasında yer alır. Verilerinizi yeni cihazınıza kolayca aktararak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda PC ile telefonu senkronize ederek yedekleyebilir ve takvim gibi uygulamalara PC üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Samsung telefon ve tabletinizde bulunan Smart Switch uygulamasını yine Samsung marka cihazlar arasında veri almak ve göndermek üzere kullanabilirsiniz. Samsung marka cihazınızdan diğer markalara veri aktarımı yapmanız mümkün olmaz.

Diğer markaların cihazlarına sahipseniz ve yeni cihazınızda Samsung ise veri aktarımını yapmanız mümkün olur. Bu şekilde marka farklı olsa da veriler aynı şekilde yeni cihaza aktarılır ve kullanılmaya başlanabilir. Aktarma işlemini yaparken istediğiniz veri türünü almayabilir ve eski cihazda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Smart Switch ile verilerinizi yeni telefona aktarırken bir yandan da yeni telefonu incelemeye ve işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Smart Switch kullanıcılarına bu anlamda da özgürlük sunar. Smart Switch açık kalma zorunluluğu olmadan telefonda diğer işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz. Elbette burada dikkat etmeniz gereken telefonun şarjı olacaktır.

Samsung telefonlarda Smart Switch açık kalmadan veri aktarımı yapılırken İOS cihazlarda ise açık kalması gerekir. Ekranı kapatmamalı ve menüye girerek başka işlem yapmamalısınız. Bu şekilde işlemin kesintiye uğramasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca İOS cihazlarda kablosuz veri aktarımı yapılırken çoklu işlem özelliğinin kullanılması mümkün olmaz.

Rate this post

Yorum yapın