Telefon Ekranını Bilgisayara ve Televizyona Yansıtma

Akıllı telefonlar gelişen teknoloji ile gün geçtikçe daha fazla özelliğe sahip oluyorlar. Neredeyse günün her anında yanınızda olan telefonlarınızdan video, film izleyebilirsiniz. Telefonlar aynı zamanda sizin için bir ofis işlevi görevini görebiliyor. Telefonunuzda bulunan dosyaları, tabloları, şablonları görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuzdan izlediğiniz şeyleri daha büyük ekranda görmek istediğinizde ise telefonun ekranını bilgisayara ve telefona yansıtma imkanı bulabilirsiniz.

Bu yazımızda telefonun ekranını bilgisayara ve televizyona yansıtma işlemi nasıl yapılır konusunda detaylı bilgiler veriyoruz. Böylece artık video ve filmlerinizi telefondan açmanın sonrasında büyük ekranı olan bilgisayara ya da telefona yansıtarak daha rahat izleme imkanı bulabilirsiniz. Android ve İPhone telefonlarda yansıtma işlemini farklı şekillerde yapmak mümkündür. Siz de cihazınızın marka ve modeline uygun olarak sunduğumuz yöntemler arasından birini seçebilirsiniz.

Telefonun Ekranını Bilgisayara ya da Televizyona Yansıtma

Telefonun Ekranını Bilgisayara ya da Televizyona Yansıtma

Yeni nesil telefon modellerinde ekran yansıtma için hazırlanmış özel ayarlar bulunur. Bunun yanında eski model olan telefonlarda ise bu özellik olmayabiliyor. Telefonunuzda bu özellik olmasa dahi ekran yansıtma işlemini yapabileceğinizi bilmelisiniz. Telefonun ekranını yansıtma özelliği bulunmuyorsa bu amaçla geliştirilmiş programları cihazınıza indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefon ekranını bilgisayara yansıtarak dosyalarınızı daha rahat olarak görebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzda bulunan fotoğrafları yansıtarak arkadaşlarınızla ya da ailenizle rahatça bakabilirsiniz. Bunun yanında dizi ve filmlerinizi büyük ekrandan izleyebilirsiniz. Ayrıca mobil oyunları ekran yansıtma ile büyük ekrandan daha fazla keyif alarak oynayabilirsiniz. Şimdi öncelikle İPhone telefonlarda ekran yansıtma nasıl yapılır onu inceleyelim.

İPhone Telefonların Ekranını Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

İPhone telefonlar kullanıcılarının verilerinin güvenliğine üst düzeyde önem verir. Bunun için de İPhone telefonlardan veri ve ekran paylaşımı Android telefonlara göre daha zordur. Zaten İPhone kullanıcıları da bu markayı güvenliğe verdiği önem nedeniyle tercih ederler. Telefonunuzun güvenliğinden ödün vermeden ekran yansıtma işlemini yapabilir ve büyük ekranı kullanmanın pratikliğini ve keyfini yaşayabilirsiniz. İPhone telefonların ekranını bilgisayara ya da televizyona yansıtma için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunur. Bu yöntemleri şu şekilde kullanabilirsiniz:

İPhone Ekranını Adaptörle Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

İPhone ekran yansıtma özelliğinden yararlanacağınız bilgisayar ya da televizyonun HDMI özelliğinin olması gerekir. Bu özelliğe sahip olan cihazlara telefonunuzdaki fotoğrafları, uygulamaları, oyunları yansıtabilirsiniz. Ayrıca telefondan açacağınız dizi ve filmleri ailecek büyük ekrandan izleme olanağı bulabilirsiniz. Bu yöntemle İPhone ekranını büyük ekrana yansıtmak için şu adımları atmanız gerekir.

 • Ekran yansıtmak için HMDI kablosu ve Lightning Digital AV adaptörüne sahip olmalısınız. Bunlar elinizde yoksa satın alarak yansıtma işlemine başlayabilirsiniz.
 • HDMI kablosunu telefonunuza ve ekranı yansıtacağınız cihaza takmalısınız. Lightning Digital Av adaptörünü telefonunuzda bulunan Lightning konvektörüne bağlayın
 • Ardından telefonun ekranı artık büyük ekrana yansır ve istediğiniz dosyaları, uygulamaları açabilir, dizi ve filmleri açarak büyük ekrandan izleyebilirsiniz.

İPhone Telefonu Airplay ile Televizyona Yansıtma

İPhone telefonunuzu herhangi bir kablo kullanmadan da televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Bu şekilde telefonu televizyona çok yakın bir noktaya bırakmanıza gerek kalmaz. Yanınızda olan telefonunuzdan yeni dosyaları daha kolay açabilirsiniz. Ayrıca dizi ve filmleri durdurabilir, ileri geri alabilirsiniz. İPhone telefonu airplay ile televizyona yansıtma işlemini şu adımları atarak yapabilirsiniz:

 • Televizyonunuzun Apple olması ya da televizyonda Airplay özelliği olması ile bu yöntemi kullanabilirsiniz. Televizyonların bu özellikte olmasının yanında televizyonla telefonu aynı internet ağına bağlamalısınız
 • Her iki cihazın da aynı ağa bağlı olduğundan emin olduktan sonra telefondan yansıtmak istediğiniz dosyayı, dizi ya da filmi açın
 • Daha sonra cihazda bulunan airplay tuşuna basın ve burada bulunan cihazlar arasından televizyonunuzu seçin
 • Aynı adımları tersine atarak yani airplay bölümünden telefonunuzu seçerek ekran yansıtma işlemini durdurabilirsiniz
İPhone Telefonu Airplay ile Televizyona Yansıtma

İPhone Telefonu Program İndirerek Televizyona Yansıtın

İPhone telefonda ekran yansıtma özelliği olmasa da bunun için hazırlanmış programlardan indirerek bu özelliği kazandırabilirsiniz. Bilindiği gibi İPhone cihazlarda her programın kurulması ve kullanılması mümkün değildir. LoneyScreen programı İPhone cihazların ekran yansıtabilmeleri amacıyla geliştirilmiş bir programdır. İPhone telefonu program indirerek televizyona yansıtma işleminizi şu şekilde rahatça yapabilirsiniz:

 • IPhone telefonunuza LoneyScreen programını indirin ve güvenlik izinlerini vererek kurun
 • Telefonunuzda denetim merkezi bölümüne girin
 • Ekran yansıtma için oluşturulan kısa yola gelin, buradan Airplay listesine girerek indirdiğiniz programı bulun
 • LoneyScreen programını seçin ve ekran yansıtmayı başlatın

Android Telefonun Ekranını Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

Android telefonu bilgisayar ya da televizyona yansıtma özelliği pek çok modelinde yer alıyor. Bu sayede ekran yansıtma işlemini bir kabloya ya da ilave programa ihtiyaç duymadan kullanmanız mümkün oluyor. Eğer sizin de Android telefonunuz 4.2 ve üzeri işletim sistemine sahipse ayrıca uygulama kullanmadan ekran yansıtma özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özellikten yararlanarak fotoğraflarınızı, dosyalarınızı, uygulamalarınızı, izlediğiniz dizi ve filmleri bilgisayara ya da televizyona kolayca yansıtabilirsiniz. Telefonunuzu yansıtmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Telefonun ekranını yansıtacağınız bilgisayar ya da televizyonun aynı internet ağına bağlı olmasına dikkat etmelisiniz. Telefondan mobil veri açıksa kapatarak bilgisayar ya da televizyonun bağlı olduğu Wi-Fi ağına bağlanmalısınız
 • Cihazın ekranını aşağıya doğru kaydırdığınızda karşınıza çıkacak simgeler arasından ekran yansıtma ya da smart view seçeneğinin üzerine tıklamalısınız. Bu seçenekte bilgisayar ya da televizyonun görünmesi için kullanacağınız cihazda da ekran yansıtma özelliğini açmalısınız
 • Telefondan ekran paylaşımını açtığınız cihazı seçmenin ardından yansıtma işlemi başlar ve telefonun ekranını bilgisayardan ya da televizyondan kullanmaya başlayabilirsiniz
 • Ekran yansıtmayı sonlandırmak için telefonda açık konuma getirdiğiniz ekran yansıtma özelliğini kapatabilirsiniz

Android cihazda ekran yansıtma özelliği bulunmuyorsa eklemek için Google Play’i ziyaret edebilirsiniz. Google Play’de ekran yansıtma için kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar içinden birini seçerek telefonunuza yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken indireceğiniz programın sizin cihazınızla uyumlu olması ve sorunsuz kullanılabilmesidir. Sizlere sorunsuz çalışan ayrıca hem Android hem de İPhone telefonlarda çalışan programlardan üç adetinin bilgisini veriyoruz. Ekran yansıtma için kullanabileceğiniz bu programların düzgün çalışması için nasıl kullanılır konusunda da sizlere detay veriyoruz. Android ve İPhone telefonları bilgisayar ve televizyona yansıtma için kullanabileceğiniz programlar arasında şunlar yer alıyor:

 • ApowerMirror
 • MirrorTo
 • Reflector 4
Android Telefonun Ekranını Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

ApowerMirror ile Telefonu Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

ApowerMirror hem Andorid hem de İPhone telefonların bilgisayara ya da televizyona yansıtılması sırasında kullanılabilecek işlevsel bir programdır. Bu programı kullanarak telefonun ekranını büyük ekrana kolayca yansıtabilirsiniz. Telefonunuza mail olarak gelen tabloları ve dosyaları büyük ekrandan açarak inceleyebilirsiniz. Büyük ekrandan açacağınız fotoğraflarda, videolarda önemli ayrıntıları görebilirsiniz.

İstediğiniz film ve dizileri de sevdiklerinizle birlikte izleyebilirsiniz. ApowerMirror ile ekran yansıtma işlemini yapmak için telefonla ekranın yansıtılacağı cihazı aynı Wi-Fi ağına bağlı olmaya dikkat etmelisiniz.

 • Google Play ya da App Store giriş yaparak ApowerMirror programını telefona indirmelisiniz
 • Programı indirmenin ardından açmalı ve ekranı yansıtmak için menüsünde bunun için hazırlanmış olan seçeneğin üzerine tıklamalısınız
 • Programın cihazı algılayabilmesi için bilgisayar ya da televizyon kullanacağınız cihazın da ekran yansıtma özelliğini açmalısınız. Bu özelliği açmanın ardından cihaz programda bulunan cihazlar arasında gösterilmeye başlanır. Siz de cihazın adını seçerek üzerine tıklamalısınız. Birkaç saniye içinde ekran yansır ve kullanmaya başlayabilirsiniz

MirrorTo ile Telefonu Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

Mobil cihazlardan oynanan oyunlar rekabetçi yapıları sayesinde her yaştan insan tarafından oynanıyor. Oyunlarda yaşanan rekabette öne çıkmak için pek çok oyuncu büyük ekran kullanmayı tercih ediyorlar. Mobil cihazlar için geliştirilmiş oyunları telefonu bilgisayara ya da televizyona yansıtarak dilediğiniz gibi büyük ekranda oynayabilirsiniz.

MirrorTo çok kullanışlı ve sorunsuz bir program olarak Android telefonu olan kişilerin beklentilerini karşılıyor. Bu programın eksik yönü ise İPhone telefonlarda kullanılmasının mümkün olmamasıdır. Yüksek çözünürlük sunan bu program görüntü kalitesinin düşmesinin önüne geçiyor. Aynı zamanda fare ve klavye kullanımına da imkan sağladığı için işlevseldir. MirrorTo ile telefonu bilgisayar ya da televizyona yansıtma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Bilgisayarınıza ya da smart tv’ye İMyFone MirrorTo programını indirin. İndirme tamamlandığında başlat seçeneğine tıklayın
 • Bir USB kablosu ile Android telefonu bilgisayara ya da smart tv’ye bağlayın. Bağlantının ardından cihaz seçerek dosyaları aktar seçeneğine tıklayın
 • Ayarlar-Telefon hakkında-Yazılım bilgileri bölümüne giriş yapın ve burada bulunan yapı numarasının üzerine peş peşe olacak şekilde yedi kez tıklayın. Geliştirici seçeneğine giderek işlemlerinize devam edin. USB bağlantısı kurulduğunu gördüğünüzde USB hata ayıklama seçeneğini etkin yapın
 • USB hata ayıklamasına izin verdikten sonra MirrorTo yetki izinlerini verin. Bu şekilde İMyFone Mirror To APK dosyasının telefona indirildiğini görebilirsiniz
 • Program telefona da yüklendikten sonra iki cihazı birbirine bağlayarak ekran yansıtma yapabilir ve telefondaki dosyaları, uygulamaları büyük ekranda görmeye başlayabilirsiniz

Reflector 4 ile Telefonu Bilgisayar ya da Televizyona Yansıtma

Görüntü kalitesi yüksek ve hızlı ekran paylaşımı için kullanabileceğiniz en iyi ekran yansıtma programları arasında tartışmasız Reflector 4 yer alıyor. Bu program Android cihazlar gibi aynı zamanda İPhone, Mac, Windows gibi cihazların tümünü destekliyor. Bu sayede cihazların markaları ve işletim sistemleri farklı olsa da rahatça ekran yansıtma işleminizi yapabiliyorsunuz. Yüksek performans sunuyor olması ile Reflector 4 özellikle mobil oyunları oynayan kişilerin favorisi olmayı başarıyor. Bu program yüksek performanslı ve işlevsel olmakla birlikte ücretli indirme sırasında lisans ücretini ödemeniz gerekiyor. Reflector 4 ile telefonu bilgisayar ya da televizyona yansıtma işlemini şu adımları takip ederek yapabilirsiniz:

 • Ekran yansıtma için iki cihazında aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasını sağlayın
 • Reflector 4 programını cihazınıza indirin ve başlat tuşunun üzerine tıklayın
 • Telefonun hızlı ayarlar bölümüne girin ve buradan yayınla seçeneğini seçin
 • Bu bölümde Reflector 4 çalıştıran cihazın ismini göreceksiniz, üzerine tıklayın
 • Cihaz seçimini yaptığınızda yansıtma otomatik olarak başlar
Telefon Ekranını Bilgisayar ve Televizyona Yansıtmanın Yararları

Telefon Ekranını Bilgisayar ve Televizyona Yansıtmanın Yararları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar ile pek çok işlemi yapmak mümkün oluyor. Bunun yanında telefon ekranları bilgisayar ve televizyonlara göre küçüktür. Bu durum ise birlikte dizi, film video, maç izleme isteğinin gerçekleşmesinin önüne geçebiliyor. Telefonun ekranını bilgisayar ve televizyona yansıtma yararları sayesinde açacağınız uygulamaları, video, film, dizi ve maçları çok sayıda kişi izleyebiliyor.

Telefonda olan fotoğraf ve videolarınızı büyük ekrana yansıtarak keyifle bakabilirsiniz. Ayrıca detaylı olarak inceleyerek hoş görünmeyen fotoğrafları paylaşma sıkıntısını yaşamazsınız. Ofiste olmadığınız anlarda da iş dosyalarınızı büyük ekrana yansıtarak işlerinizi yürütmeye devam edebilirsiniz. Oyunları daha fazla keyif alarak oynayabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın