Valorant Rankları Neler? Valorant Rank Sıralaması

En iyi birinci şahıs nişancı oyunlarından birisi olan Valorant oyunu her geçen gün kitlesini arttırmaya devam etmektedir. Global ve yerel alemde birden fazla kişinin severek oynadığı güncellemelerini de takip ettiği bu oyunda yükselme kavramı ranklarla karşılanmaktadır. Rank diğer adıyla seviye sistemi oyun içinde yer alan kullanıcıların yeteneklerine ya da oynayışlarına göre derecelendirilmesine denilmektedir.

Dünyaca ünlü birçok oyunun da kurucu firmalarından olan Riot Games tarafından geliştirilen FPS oyunu Valorant oyuncular için 2020 yılının haziran ayında çıkmıştı. O günden beri alanındaki yükselişine devam eden bu oyun rekabetçi olması ile ön plana çıkmaktadır.

Valorant oyunu oyuncuların becerilerini ve takım çalışması açısından yeteneklerini yansıtan bir sisteme sahiptir. Bu sıralama sistemi ise Valorant Rank sıralama sistemleri olarak adlandırılmaktadır. VALORANT Rank sıralamasında daha çok oyuncuların sıralama seviye ve performansı ölçülür daha sonra da onlara bir sıralama seviyesi verilmektedir.

Valorant Rankları Neler? Valorant Rank Sıralaması
Valorant Rankları Neler? Valorant Rank Sıralaması

Dünyaca ünlü olan popüler FPS oyunlarından birisi olan Valorant’ta hem karakter skillerini kullanabilmeniz diğer taraftan da bilek becerinizi konuşturmanız gerekmektedir. Valorant içinde yer alan derecesiz, dereceli, ölüm maçı ve spike modu gibi modlar bulunmaktadır.

Yeni bir kullanıcı olup daha önce Valorant’ta hiç dereceli maç oynamadıysanız yani herhangi bir rank almadıysanız, dereceli oyun moduna giremezsiniz. Dereceli bir şekilde sırlamamaya dahil olmanız için en az 20. hesap seviyesine ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için bolca oyun oynayıp hesabınızı 20. seviyeye getirmeniz gerekmektedir.

Valorant Rank Sistemi Nedir?

Valorant Rank Sistemi Nedir?
Valorant Rank Sistemi Nedir?

Dünyanın en iyi rekabetçi oyunlarından birisi olan Valorant’da rank sistemi diğer adıyla seviye sisteminin mantığını çözmeden oyuna başlamamak gerekir. Bu oyunda rekabetçi oyun modu daha çok oyunculara sıralama sistemi sunmaktadır. Bu sistem içinde oyuncuların becerilerini ve performanslarını ölçebilir ayrıca onlara bir sıralama seviyesi sunulmaktadır. Valorant oyununda Rank sıralaması daha çok oyuncuların beceri seviyelerini aynı zamanda da takım çalışması yapabilme yeteneklerini vermektedir.

Burada bulunan rank sistemi sayesinde oyuncular kendi yeteneklerine benzer seviyedeki diğer oyuncular ile bir araya gelmiş olurlar. Valorant rankları şu şekildedir;

 • Demir
 • Bronz
 • Gümüş
 • Altın
 • Platin
 • Elmas
 • Yücelik
 • Ölümsüzlük
 • Radyant

Radyanttan farklı olarak her sıralama seviyesi, farklı 3 aşama içermektedir. Burada yer alan oyuncuların sıralamaları örneğin Altın 3 veya Elmas 2 gibi, sıralama aşamalarının son kısmında belirtilir. Oyuncu olan kişiler buradaki sıralama seviyesinde yükselmeleri için sıralama aşamalarını tamamlaması ve yüksek skorlar elde etmesi gerekmektedir.

Valorant oyununda en yüksek sıralama Radiant’tır. Radiant yalnız oyuncuların beceri seviyelerine bağlı olarak değil aynı zamanda da oyunun ilk 500 oyuncusu içinde olmalarına göre belirlenmektedir.

Bu seviyeye ulaşmak için çok iyi oynamak gerekiyor. Takım oyununa adapte olmak ve takım arkadaşlarınızın da bu seviyeye erişmiş olması gerekmektedir.

Valorant Rank Sistemi Nasıl İşliyor?

Valorant dünyanın en rekabetçi oyunlarından birisi olduğundan dolayı rekabetçi modun nasıl işleyeceği hakkında bilgi almak gerekir. Bu konuda büyük bir açıklık getiren Riot Games, rekabetçi modlarda derecesiz modla beraber aynı oyun içi kurallar yani formata sahip olacağını açıklamıştır.

Valorant rank sisteminin işleyişi şu şekildedir;

 • Rekabet modunda oyun oynamak için 20 adet derecesiz karşılaşmayı tamamlamak gerekmektedir.
 • En üst kademelerden birisi olan IŞIYAN dışında, her biri 3 aşama olan 8 kademe bulunmaktadır.
 • Aralarında en fazla 2 kademe fark olan 5 oyuncudan oluşan gruplarla beraber sıralamaya girebilirsiniz.
 • Oyundaki rekabet modu içinde son 14 günde karşılaşma oynanmadığı zaman kademeler görünmeyecektir. Fakatkademeler asla arka planda erimez.
 • Rekabetçi modu üzerinden kademenizin belli olması için 5 adet rekabetçi maç gerekir.

Valorant oyununda rekabetçi modun arkadaşlarınız ile beraber çok eğlenceli olacağını belirten Riot Games, rekabete dayalı olan eşleştirme içinde 5 kişiye varana kadar gruplar kurup sıraya birlikte girilebileceğini açıklamıştır. Burada unutmamak gerekir ki rekabetçi mod içinde 5 kişi oynayabilmeniz için grubunuzdaki kişilerin sizinle arasında fazla 2 kademe yani 6 aşama bulunmalıdır. Bunun nedeni oyuncularla aralarında eşit rekabet bulundurulmak istenmesidir. Eğer oyunda yüksek seviye Valorant rank olan birisi ile düşük seviye rank olan birisi arasındaki rekabet tatsız geçecektir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın